Merhaba Ziyaretçi ; Bugün 28 Ocak 2011 Saat 02:21
İki ya da Üç Bağlantılı Fişler Arasındaki Fark Nedir?


Bir prizdeki deliklerin ne işe yaradığı ile başlayalım. Normal bir prize baktığınızda iki delik ve yanlarda metal parçalar görürsünüz. Deliklerden birisi faz diğer nötr olarak adlandırılır. Metal bağlantılar ise topraklama içindir. Fiş prize takılırken ilk olarak fiş üzerindeki yerlerden bu metal bağlantılara temas sağlanarak topraklama elde edilir.elektirik topraklama, topraklama levhası, topraklama kazığı

 

Elektrik bir devrede akmalıdır. Bir pilde elektrik pilin bir terminalinden diğerine akar. Evdeki bir prizde elektrik fazdan nötre doğru akar. Fişe taktığınız aygıt faz ve nötr arasındaki devrenin tamamlanmasını sağlar ve elektrik akarak örneğin bir motoru çalıştırır, bir teli ısıtır ya da başka bir şey yapar. Prize bir elektrik ampulü bağladığınızı varsayalım. Elektrik fazdan ampul içindeki filamana ve ardından faza akarak ışık üretilmesini sağlar.

 

Bir aygıtta faz ve nötr arasında kısa devre varsa ne olur. Örneğin elektrik akışını sınırlandıracak biçimde yaklaşık 60 watt tüketen bir ampul ya da yaklaşık 600 watt tüketen bir ekmek kızartma makinesinin tersine aşırı miktarda elektrik akımı ortaya çıkar. Bu durumda sigorta ya da devre kesici durumu algılar ve akımı keser. Sigorta ya da devre kesici elektrik taşıyan kabloların aşırı akımdan çok fazla ısınarak bir yangın başlatmasını önler.

 

Neden topraklama hattına ihtiyaç vardır? Eğer evinize göz atarsanız metal mahfazası olan cihazların hemen tümünün üç bağlantılı fişi olduğunu görürsünüz. Bu durum bilgisayar gibi kendi mahfazası plastik olabilmesine rağmen içinde metal mahfazada güç kaynağı olan bilgisayarınız için de geçerlidir. Topraklamanın altında yatan fikir bu metal mahfazalı cihazları kullanan insanları elektrik çarpmasına karşı korumaktır. Mahfaza doğrudan topraklama bağlantısına birleştirilir.

 

Topraklanmamış bir metal mahfaza içindeki bir kablo gevşer ve metal mahfazaya dokunursa ne olur? Bu durumda eğer temas eden kablo faz ise metal mahfaza da faz olur ve ona dokunan insanlar elektrik çarpmasına maruz kalır. Eğer metal mahfaza topraklanmış ise, faz hattından gelen elektrik doğrudan toprağa akarak sigortayı attırır. Bu durumda cihaz artık çalışmaz ancak tehlike de arz etmez.

BİZİ MÜŞTERİLERİMİZE SORUN, FABRİKAMIZA UĞRAYIP TESİSİMİZİ ZİYARET EDİN, FİKİR EDİNİP SONRA ÇALIŞMAYA BAŞLAYIN ..
BİZİ MÜŞTERİLERİMİZE SORUN, FABRİKAMIZA UĞRAYIP TESİSİMİZİ ZİYARET EDİN, FİKİR EDİNİP SONRA ÇALIŞMAYA BAŞLAYIN ..
BİZİ MÜŞTERİLERİMİZE SORUN, FABRİKAMIZA UĞRAYIP TESİSİMİZİ ZİYARET EDİN, FİKİR EDİNİP SONRA ÇALIŞMAYA BAŞLAYIN ..